MaindNyNa biela 78CBsoft 2017 78Sport logo Nike 78sita 78


Dotrhané chodidlo, ale aj...

2logo_sita1303. 03. 2017 

Dotrhané chodidlo, ale aj skalp Gómeza. Superliga má budúcnosť, tvrdí Varga
Najlepší plavec medzi triatlonistami naplno využil špecifický formát pretekov Super League Triathlon, v ktorom sa striedalo poradie jednotlivých disciplín a časť s plávaním na konci dokonca vyhral

 

BRATISLAVA 23. marca (SITA) - Na začiatku bola pozvánka od triatlonovej legendy Chrisa McCormacka a na konci šok v podobe štvrtého miesta vo formáte pretekov, ktorý doteraz nikto nikdy nevyskúšal. Richard Varga prežil na čarokrásnom Hamilton Islande v austrálskom štáte Queensland náročné, ale zároveň vydarené tri dni v mixe pretekov s výrazne skrátenými objemami  /300 m plávanie - 6 km cyklistika - 2 km beh/, čo mu v konečnom dôsledku veľmi vyhovovalo.

"Išiel som tam s malou dušičkou, chcel som byť do desiateho miesta. Bolo to viac o rýchlosti ako o vytrvalosti, čo mi sadlo. Skončil som štvrtý a teraz mám motiváciu ďalej sa zlepšovať. A že mi nakoniec ušla prvá trojka? Keď som bol teraz štvrtý, prečo by som nabudúce nemohol byť tretí?" uviedol pozitívne naladený Richard Varga pre viaceré médiá po príchode na Slovensko.

Najlepší plavec medzi triatlonistami naplno využil špecifický formát pretekov Super League Triathlon, v ktorom sa striedalo poradie jednotlivých disciplín a časť s plávaním na konci dokonca vyhral. Po prvom dni mu v celkovom poradí patrila druhá priečka, neskôr bol tretí a napokon skončil štvrtý. "Doplatil som sčasti na zlú taktiku, ale aj únavu a zranenie na konci. Keď som po druhom dni bol stále tretí, tak som si vravel, skúsim to udržať. Začal som si veľmi veriť, v plávaní som bol stále vpredu, na bicykli som sa tiež snažil súperov unaviť a za všetko som zaplatil v posledných pretekoch. V behu mi došli sily, mal som dotrhané chodidlo, už som aj kríval, ani som si nevedel predstaviť, ako ten záver odbehnem. Veľa vecí sa naakumulovalo za tie tri dni, ale celkový dojem je dobrý," konštatoval Varga.

Pred slovenským reprezentantom skončilo v sumáre troch dní iba trio pretekárov - juhoafrický víťaz Richard Murray, španielsky úradujúci svetový šampión vo WTS Mario Mola a austrálsky mladík Jake Birtwhistle. "Najviac si vážim skalp Španiela Javiera Gómeza (pri rovnako počte bodov s ním rozhodol Vargov lepší celkový čas - pozn. SITA). Je to päťnásobný majster sveta, olympijský medailista, na ňom a jeho výkonoch som svojho času vyrastal. Nedávno vyhral preteky Svetovej série v Abú Zabí a ja som ho teraz zdolal. Asi nebudem na tom až tak zle," zasmial sa Varga.

Jedenásty najlepší triatlonista lanských OH v Riu de Janeiro je presvedčený, že triatlonová superliga má veľkú budúcnosť a on chce byť jej súčasťou. Verí, že organizátori vychytajú "chybičky krásy" z úvodných pretekov. "Spätná väzba od ľudí je obrovská po celom svete, páčilo sa im to. Už na konci tejto sezóny v októbri a novembri sa v Thajsku a Singapure chystá pokračovanie a postupne by sa preteky tejto série mohli konať aj päťkrát či šesťkrát v roku. A možno aj na iných miestach v rámci niekoľkých dní, akoby formou cyklistických etapových pretekov s rôznym profilom. Ja mám s nimi kontrakt na tento rok, ktorý chcem dodržať," pokračoval Varga.

Na záver zdôraznil dva dôvody, prečo bol pilotný projekt superligy úspešný. "Organizátori dali dokopy zaujímavých 24 ľudí, boli medzi nimi viaceré typy triatlonistov. Osem z nich sú absolútna svetová špička z olympijského triatlonu, ďalší boli vybraní podľa osobnej charizmy, čiže osobnostných kritérií, špecifickou skupinou boli vytrvalci - Ironmani. Tí nám to ostatným veľmi chceli ukázať, ale nedopadlo to pre nich dobre," povedal Varga. Za nemenej dôležité označil skvelé vzťahy medzi súpermi, ktoré v triatlone vládnu. "V nijakom inom športe si neviem predstaviť takú priateľskú atmosféru. Triatlon je v tomto výnimočný," dodal Varga.

(SITA, mj;ds),123

 

 

logo etu

logo sov logo ksz

narodne m

logo-minedu-sk_180 Rok 2017 - 245.509 Eur