Olympijská kvalifikácia "TOKYO 2020" - k 14. máju 2018

logo6 tokyo2020Počas uplynulého víkendu začala dvojročná kvalifikácia v triatlone "TOKYO 2020". Obaja naši pretekári do kvalifikačného procesu vstúpili s postupovými ambíciami a po prvýkrát máme súčasne v rebríčku muža aj ženu.

Triatlonová kvalifikácia má jednu z najdlhších kvalifikácií spomedzi všetkých olympijských športov.  Bude trvať dva roky, končí teda v máji 2020 (11. máj 2018 - 11. máj 2020).

Kvalifikácia "TOKYO 2020" začala symbolicky v Japonsku. Po Jokohame poznáme prvé olympijské rebríčky pre štart v Tokiu 2020. Slovenský triatlon do kvalifikácie vstúpil veľmi nádejne. Avšak nastupuje naháňanie sa pretekárov za bodmi do olympijského rebríčka (rebríček sa bude meniť po každom víkende). Pre oboch našich bude veľmi ťažké kvalifikovať sa (55 štartujúcich sa nebude kvalifikovať len z individuálneho rebríčka, ale aj z rebríčka mix štafiet, čo je pre nás veľký handicap), je potrebné však povedať, že prvý krok obom vyšiel veľmi optimisticky. V olympijskom rebríčku prišlo oproti minulosti k menším úpravám. Kvalifikačné obdobie sa opäť delí do dvoch období, k zmene došlo v zarátavaní. Zo 14 pretekov sa pretekárovi zaráta 12 najlepších bodových ziskov, pričom viac môže byť z prvého obdobia. Počet zarátavaných podujatí je variabilný (1. obdobie 7 bodovaní + 2. obdobie 5 bodovaní, alebo 1. obdobie 5 bodovaní + 2. obdobie 7 bodovaní, alebo 1. obdobie 6 bodovaní + 2. obdobie 6 bodovaní).

Richard Varga tento pocit pozná už v druhom kvalifikačnom cykle. Kým do Londýna sa kvalifikoval v samom závere kvalifikácie, pred Riom bol od otvorenia kvalifikačného rebríčka na postupovom mieste a počas celých dvoch rokov si bez problémov uhájil štart v Riu. 

Romana Gajdošová štartovala po prvýkrát v pretekoch WTS a tie boli zároveň prvými pretekmi olympijskej kvalifikácie. Ako prvá Slovenka dobehla do cieľa pretekov WTS a nádejne vstúpila do olympijskej kvalifikácie. V Tokiu môže byť prvou slovenkou na štarte olympijského triatlonu. V kvalifikácii sme však už nádejne o štart na olympiáde bojovali. Magdaléna Stovíčková bola pred Pekingom 2008 od konca leta 2007 v provizórnej štartovej listine - teda v olympijskom rebríčku bola na postupovom mieste. Na konci roka 2007 sa zranila, na jar 2008 ešte nastúpila na 4 štarty, ale zranenie je nedovolilo dokončiť ani jedno z podujatí a z postupového miesta vypadla. Zranenie súčasne ukončilo športovú kariéru Magdalény Stovíčkovej. 

"TOKYO 2020" - olympijský kvalifikačný rebríček k 14. máju 2018
MUŽI
ŽENY

.jj 


logo etu

logo sov         logo ksz

narodne m

logo-minedu-sk_180 Rok 2019: 264 768 Eur

 

logo scp