• Default
  • Title
  • Date
  • Random

MaindNyNa biela 78CBsoft 2017 78Sport logo Nike 78sita 78


Varga a R. Gajdošová opäť...

logo_sita13006. 12. 2016


 

Varga a R. Gajdošová opäť jasnými víťazmi ankety STÚ
Výsledky ankety Športovec roka 2016 Slovenskej triatlonovej únie

 

BRATISLAVA 6. decembra (SITA) - Richard Varga a Romana Gajdošová sa po roku opäť stali najlepšími športovcami Slovenskej triatlonovej únie (STÚ). Dvadsaťsedemročný Varga je neohrozená stálica slovenskej triatlonovej scény a z celkového triumfu sa tešil ôsmy raz v neprerušenej sérii.  Posunulo ho k tomu najmä 11. miesto z olympijských hier v Riu de Janeiro, ktoré je najlepším výsledkom slovenského triatlonistu na OH. Čo sa týka výročnej ankety STÚ, v historickom slovenskom rebríčku za 8-násobným víťazom Vargom nasleduje Pavel Šimko so štyrmi prvenstvami. Dvadsaťdvaročná Gajdošová si rovnako zopakovala víťazstvo v ankete z uplynulého roka, tešila sa celkovo tretíkrát. Absolútnou suverénkou z historického pohľadu medzi ženami je 10-násobná víťazka Mária Kuriačková. Výsledky 24. ročníka ankety STÚ slávnostne vyhlásili v utorok predpoludním v priestoroch MOLO Restaurant v Bratislave.
"Keďže triatlon je olympijský šport, vďaka Richardovi Vargovi a jeho 11. miestu v Riu de Janeiro môžeme bilancovať najúspešnejší súťažný rok v histórii slovenského triatlonu. Verím, že veľa priaznivcov sledovalo jeho počínanie v Riu a hoci neudržal prvý miesto po plaveckej a cyklistickej časti, všetkých nás svojím vystúpením na olympijských hrách veľmi potešil. Chcem vyzdvihnúť aj výkony ďalších reprezentantov v tomto roku - najmä Matúša Verbovského, ktorý sa výrazne presadil na pretekoch Európskeho pohára juniorov. Ďalší junior Matúš Kozlovský nás zasa potešil medailou z majstrovstiev Európy v kros triatlone a Karol Džalaj siedmy miestom z majstrovstiev Európy v dlhom triatlone," zhodnotil úspešnú sezónu 2016 Jozef Jurášek, dlhoročný prezident STÚ a člen výkonného výboru SOV.
Richard Varga (nar. 28. 1. 1989 / Triax Bratislava) v roku 2016 v prestížnom seriáli majstrovstiev sveta v triatlone obsadil celkovú 34. priečku. Najvyššie sa dostal na 9. miesto v juhoafrickom Kapskom Meste, v austrálskom Gold Coaste skončil štrnásty. Na majstrovstvách Európy v portugalskom Lisabone finišoval dvanásty, keď ho limitoval zdravotný stav. Vrcholom sezóny pre Vargu boli už spomenuté olympijské hry v Riu de Janeiro. Najlepší plavec medzi špičkovými triatlonistami na trati vydal zo seba všetko, po plaveckej aj cyklistickej časti ešte viedol, ale v záverečnom behu ho súperi odsunuli na konečnú 11. priečku. Skvelý výsledok dosiahol R. Varga tradične na svetovom šampionáte v akvatlone. V mexickom Cozumeli získal striebornú medailu, keď ho zdolal iba jeho britský tréningový kolega Alistair Brownlee.
Triumf číslo 8 v podaní Vargu v ankete STU bol opäť absolútne jednoznačný. Pretekár Triaxu Bratislava sa až 28-krát objavil na anketových lístkoch na prvom mieste. Celkovo získal 168 bodov. Druhého v konečnom poradí, Matúša Verbovského, zdolal o 55 bodov. Tretí skončil Vargov tímový kolega Matúš Kozlovský so 60 bodmi. Kozlovský v tomto roku získal bronzovú medailu na majstrovstvách Európy v kros triatlone vo francúzskom Valée de Joux v juniorskej kategórii. Z majstrovstiev Európy v kros duatlone z rumunského Targu Mureš má dokonca zlato. 
"Posledné dva roky som stále tvrdil, že všetka moja príprava je zameraná na olympijský vrchol v Brazílii. Na najdôležitejších pretekoch som naozaj urobil všetko pre najlepší výsledok. S odstupom času si myslím, že svoje ambície som naplnil aj napriek tomu, že som sa nedostal do prvej desiatky. Viem, že mám ešte rezervy v behu, preto aj do budúcnosti sa zameriam najmä na odstránenie tohto nedostatku," zhodnotil svoje olympijské vystúpenie Richard Varga a ešte doplnil: "Po olympijských hrách sa naplno prejavili moje problémy s achilovkou, s ktorou sa trápim už dva roky. Keďže som všetko poriadil úspechu na OH, radikálne riešenie som odkladal. Teraz prišiel čas, aby som sa dal zdravotne do poriadku. V budúcej sezóne chcem trénovať a súťažiť na takej úrovni, aby som sa opäť posunul 
Romana Gajdošová (nar. 7. 7. 1994 / TTK Košice) sa hlavnou laureátkou ankety STU stala tretíkrát v rade. Medzi jej najväčšie úspechy v roku 2016 patrí ôsma priečka z majstrovstiev Európy v bulharskom Burgase a trinásta pozícia z majstrovstiev sveta v mexickom Cozumeli. Obe kvalitné umiestnenia dosiahla v kattegórii do 23 rokov. Okrem toho sa stala majsterkou Slovenska v triatlone a z európskeho šampionátu z portugalského Lisabonu si v ženskej kategórii elite vybojovala 26. priečku. Gajdošovú až 23 hlasujúcich zaradilo na 1. miesto. Celkovo získala 161 bodov a druhú v konečnom poradí ankety Lýdiu Drahovskú (ŠBR Piešťany) zdolala o 69 bodov. Tretia skončila ďalšia juniorka Kristína Jesenská (Aquapark Triatlon Turčianske Teplice) s 83 bodmi.
"So sezónou som spokojná. Cením si najmä, že sa mi podarilo urobiť pekné výsledky na majstrovstvách Európy a majstrovstvách sveta do 23 rokov. Žiaľ, nevyšli mi prvé preteky na ME medzi ženami a tiež akademické majstrovstvá sveta. Čakala som, že tam skončím vyššie. Na budúcu sezónu sa budem koncentrovať na MS do 23 rokov, kde by som chcela skončiť do 20. miesta a smelý cieľ - skončiť do 5. miesta, si dávam pre budúcoročné ME do 23 rokov. Budú to posledné preteky pre mňa v tejto vekovej kategórii," uviedla Romana Gajdošová.
TRIATLONISTA ROKA 2016 - výsledky:
MUŽI
1. Richard Varga (Triax Bratislava) 168 bodov (28x 1. miesto), 2. Matúš Verbovský (ŠK Atóm Levice) 113, 3. Matúš Kozlovský (Triax Bratislava) 60, 4. Tadeáš Fazekaš (ŠK Atóm Levice) 58, 5. Karol Džalaj (VŠC Dukla Banská Bystrica) 49, 6. Tadeáš Drahovský (ŠBR Piešťany) 31, 7. Tomáš Jurkovič (KPŠ NEREUS Žilina) 23, 8. Peter Štilla (TRN Banská Bystrica) 20, 9. Marek Smetana (3NT Bratislava) 8, 10. Tomáš Kubek (Triax Bratislava) 7
ŽENY
1. Romana Gajdošová (TTK Košice) 161 bodov (23x 1. miesto), 2. Lýdia Drahovská (ŠBR Piešťany) 92, 3. Kristína Jesenská (Aquapark Triatlon Turčianske Teplice) 83, 4. Ivana Kuriačková (ŠK Atóm Levice) 59, 5. Kristína Néč-Lapinová (TRIAN ŠK UMB Banská Bystrica) 45, 6. Alena Stevens (3NT Bratislava) 41, 7. Ivana Gajdošová (TTK Košice) 23, 8. Petra Machálková (Aquapark Triatlon Turčianske Teplice) 14, 9. Lucia Michaličková (KPŠ NEREUS Žilina) 14, 10. Ivona Miklóšová (3NT Bratislava) 10
Historický prehľad víťazov ankety:
1993 Michal Kunic a Mária Kuriačková
1994 Gabriel Baran a Anna Baloghová
1995 Gabriel Baran a Mária Kuriačková
1996 Gabriel Baran a Mária Kuriačková
1997 Michal Kunic a Mária Kuriačková
1998 Filip Kristl a Zuzana Vojteková
1999 Jozef Grešš a Mária Kuriačková
2000 Andrej Orlický a Zuzana Vojteková
2001 Andrej Orlický a Mária Kuriačková
2002 Andrej Orlický a Lenka Ilavská
2003 Pavel Šimko a Mária Kuriačková
2004 Martin Urbanovský a Mária Kuriačková
2005 Pavel Šimko a Mária Kuriačková
2006 Tomáš Jurkovič a Mária Kuriačková
2007 Pavel Šimko Magdaléna Stovíčková
2008 Pavel Šimko a Jana Poláčiková
2009 Richard Varga a Kristína Lapinová
2010 Richard Varga a Mira Bednarovičová
2011 Richard Varga a Kristína Lapinová
2012 Richard Varga a Ivana Kuriačková 
2013 Richard Varga a Ivana Kuriačková
2014 Richard Varga a Romana Gajdošová
2015 Richard Varga a Romana Gajdošová
2016 Richard Varga a Romana Gajdošová

 

(SITA, ds;sz),123


logo etu

logo sov logo ksz

narodne m

logo-minedu-sk_180 Rok 2017 - 245.509 Eur