• Default
  • Title
  • Date
  • Random

MaindNyNa biela 78CBsoft 2017 78Sport logo Nike 78sita 78


M-SR v krose na...

logo_sita13003. 11. 2015


 

M-SR v krose na tratiach možného dejiska ME 2017 - dopl.
V Elements Resorte v Čilistove pri Šamoríne boj o nomináciu na ME 2015 - rozšírené znenie

 

Pôvodná správa rozšírená o hlas predsedu predstavenstva Elements Resort Juraja Baču

BRATISLAVA 3. novembra (SITA) - Účastníci sobotňajších majstrovstiev Slovenska v cezpoľnom behu (krose) budú o tituly bojovať na tratiach, na ktorých sa v roku 2017 možno bude súťažiť v rámci európskeho šampionátu. Národný šampionát, ktorý sa uskutoční v Hippo aréne Elements Resort v Čilistove pri Šamoríne, je súčasťou kandidatúry Slovenského atletického zväzu (SAZ) na pridelenie ME. O usporiadateľovi rozhodne rada Európskej atletiky (EA) v pondelok 9. novembra na svojom zasadnutí v nemeckom Frankfurte nad Mohanom. Konkurentom Šamorína je írsky Dublin, ktorý krosový šampionát už usporiadal v roku 2009.

 

"Šampionát je testom potenciálneho dejiska ME 2017. Celé zázemie je situované v areáli Elements Resortu. Bežci si budú môcť vyskúšať trať, na ktorej sa v prípade úspešnej kandidatúry uskutoční kontinentálny šampionát. Pripravené máme dva okruhy: kratší na 1400 a dlhší na 1800 metrov," uviedol na utorkovej popoludňajšej tlačovej besede riaditeľ majstrovstiev Slovenska 2015 v krose Marcel Matanin.

Na M-SR pôjde aj o nomináciu na 22. majstrovstvá Európy vo francúzskom Hyéres, tie budú 13. decembra 2015. Očakávajú sa súboje elitných slovenských vytrvalcov. "Účasť avizujú napríklad aktuálny maratónsky šampión Juraj Vitko či Imrich Pástor, zo žien Katka Berešová. Z popredných domácich pretekárov bude chýbať Jozef Urban, ktorý nie je fit," skonštatoval ďalej Marcel Matanin. Vlaňajšie prvenstvá z Dubnice nad Váhom obhajujú Peter Ďurec (vytrvalci), Jozef Pelikán (míliari) a Ľubomíra Maníková (vytrvalkyne). Účasť na MS v Hyéres si vybojujú prví traja muži a ženy na vytrvaleckej trati a víťazi juniorských kategórií.

O tituly sa bude v sobotu 7. novembra postupne od 10.15 h bojovať v piatich vekových kategóriách od mladšieho žiactva po dospelých, pričom muži aj ženy majú až tri disciplíny - míliarskú a vytrvaleckú trať a tiež preteky družstiev. Jednotlivé trate na prevažne trávnatom povrchu sú situované v Hippo aréne priamo v Elements Resorte, merajú od 1400 m pre najmenších až po 9000 m po kategóriu mužov-vytrvalcov. SAZ v rámci podpory vytrvalostných behov na Slovensku umožní štartovať vo všetkých kategóriách aj neregistrovaným bežcom a bežkyniam. "Hobby bežci si budú môcť porovnať výkonnosť s profesionálmi. Veríme, že tento krok nám prinesie hojnejšiu účasť," dodal Marcel Matanin, ktorého ešte doplnil predseda Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok: "Nie je nič výnimočné, že národný šampionát v krose sa koná v takomto areáli. Môže to byť veľmi zaujímavé pre divákov, ale aj pre samotných bežcov. Otvorenie M-SR aj pre neregistrovaných bežcov môže slúžiť na objavenie nových talentov, ktoré si môžu potom podchytiť atletické kluby."

"Našou najvyššou ambíciou je zorganizovať v našom Elements Resorte taký európsky šampionát v krose, aký starý kontinent ešte nezažil. To znamená, že účastníkom ME 2017 ponúkame ubytovanie, stravovanie, športové súťaženie i sprievodný kultúrny program doslova na jednom mieste. Do konca tohto kalendárneho roka máme v pláne dokončiť výstavbu ubytovacích kapacít, ktoré ponúknu športovcom 1158 lôžok a približne 800 stoličiek v rôznych reštauračných a stravovacích zariadeniach. Takú infraštruktúru v rámci Európy môže poskytnúť máloktoré športové stredisko," povedal pre agentúru SITA predseda predstavenstva Elements Resort Juraj Bača a pokračoval: "Práve tieto naše možnosti sľubujú, že ME 2017 v krose budú prebiehať v jedinečnej žičlivej atmosfére pred plnými tribúnami."

Bača ďalej uviedol, že z pohľadu pracovníkov tohto športovo-kongresového centra v Čilistove už viac pre úspešnú kandidatúru o právo zorganizovať ME 2017 v krose urobiť nemohli. To isté podľa neho platí aj o predstaviteľoch SAZ, ktorí chcú na Slovensko prvýkrát v histórii priviesť jeden z prestížnych európskych šampionátoch v atletike.

"Teraz bude veľa závisieť od športového šťastia, od správneho športového lobingu, či v pondelok dostaneme právo zorganizovať ME 2017 v krose. Či nám rada európskej atletiky dá šancu ukázať, čo v nás je, alebo nie. To sa nikdy nedá dopredu povedať. Ak sa nám to nepodarí tento rok, pôjdeme určite ďalej. Lebo iba ten športovec, ktorý sa pokúsi nebojácne si zmerať sily s tými najväčšími súpermi, môže zistiť, či má predpoklady na to, aby bol v súboji s nimi úspešný. A my úspešní určite chceme byť, preto sme športovci," zdôraznil viacnásobný majster sveta a Európy v rýchlostnej kanoistike v disciplíne K4 Juraj Bača.

Elemets Resort počas svojej krátkej existencie bol už dejiskom majstrovstiev Slovenska v plávaní a v dlhom triatlone, konali sa v ňom gymnastické súťaže a takisto aj európske a svetové preteky v jazdeckom športe. Najvýznamnejším doterajším podujatím bola tohtoročná stredoeurópska kvalifikácia o účasť na OH 2016 v Riu de Janeiro v jazdeckom športe.

"Atletika je prirodzeným pokračovaním nášho doterajšieho organizačného úsilia. Atletika, ktorá je základom pre všetky športy, by mala mať v našej ponuke veľmi čestné miesto. Pre naše dejisko je veľkou cťou, že práve my sa teraz uchádzame o právo zorganizovať v roku 2017 jedno z najväčších európskych atletických podujatí," dodal predseda predstavenstva Elements Resort a člen bronzového štvorkajaka na OH 2004 v Aténach Juraj Bača.

(SITA, sz;lb),123

 


logo etu

logo sov logo ksz

narodne m

logo-minedu-sk_180 Rok 2017 - 245.509 Eur