Banner 6 12 2017 width1200x115


R. Varga ide trénovať ...

logo_sita13023. 01. 2017



R. Varga ide trénovať do JAR, berie so sebou aj F. Šeba
 

Richard Varga (reprezentant SR v triatlone): "V celej Európe mrzne a padá sneh. Sneh dokonca napadol aj v španielskych strediskách a na Kanárskych ostrovoch, kde doteraz nebol. Preto sme sa rozhodli, že na novú sezónu sa budeme pripravovať v Juhoafrickej republike" 

 

 

BRATISLAVA 23. januára (SITA) - Slovenský triatlonový reprezentant a dvojnásobný účastník OH (2012 a 2016) Richard Varga na pôde bratislavského športového centra polície (ŠCP) oznámil program svojho päťtýždňového sústredenia v Juhoafrickej republike (2. februára - 8. marca). Štvornásobný majster sveta v akvatlone vymenil tradičnú Austráliu a Nový Zéland za novú destináciu, s ktorou ešte nemá nejaké bohaté skúsenosti. 
"Posledných sedem - osem zimných príprav vo svojej kariére som absolvoval na Slovensku. Až po nich som sa presunul do Austrálie a na Nový Zéland, kde som pravidelne vstupoval do kolotoča seriálu majstrovstiev sveta, resp. Svetového pohára. Doteraz sa vždy dalo trénovať v domácich podmienkach. Táto zima je však, pokiaľ ide o Európu, špecifická. V celej Európe mrzne a padá sneh. Sneh dokonca napadol aj v španielskych strediskách a na Kanárskych ostrovoch, kde sneh doteraz nebol. Preto sme sa rozhodli, že na novú sezónu sa budeme pripravovať v Juhoafrickej republike. Je tam teplo, bez dažďa a podľa referencií našich atlétov, ktorí tam pravidelne trénujú, podmienky v stredohorskom prostredí nad 1400 metrov nad morom nám bude vyhovovať vo všetkom. Stredisko je 200 km od Johannesburgu," vysvetlil 27-ročný rodák z Bratislavy hlavný dôvod chystaného pobytu v JAR. 
Až po intenzívnom tréningu na juhu Afriky sa jedenásty triatlonista z OH 2016 v Riu de Janeiro presunie k protinožcom. Najlepší plavec medzi svetovými triatlonistami do Afriky cestuje ako člen Športového centra polície (ŠCP) Bratislava. V tomto stredisku spolu s bratom Michalom, ktorý mu robí aj manažéra, zastupujú slovenský triatlon. A možno svojou aktuálnou misiou razia v ŠCP cestu pre ďalších talentovaných športovcov na čele s perspektívnym Matúšom Verbovským.
"S Vargovcami spolupracujeme od 1. decembra 2015. Snažíme sa im vytvoriť čo najlepšie podmienky. Dohodli sme sa s nimi na spolupráci, lebo Richard svojimi výkonmi a výsledkami už niekoľko rokov robí Slovensku dobrú reklamu v zahraničí. Je to náš špičkový športovec," zdôraznil riaditeľ Športového centra polície (ŠCP) Juraj Minčík. Šéf ŠCP v tejto súvislosti pripomenul, že toto rezortné športové stredisko okrem spomenutého triatlonu zastrešuje aktuálne ďalších trinásť športov. Všetkým členom sa snažia v rámci aktuálnych možností vytvoriť čo najlepšie podmienky na športovú prípravu. Dôkazom tohto tvrdenia je aj päťtýždňové sústredenie v Juhoafrickej republike, kde sa bude Richard Varga pod dohľadom členov jeho realizačného tímu pripravovať na sezónu 2017. 
"Sme radi, že sme mohli podať pomocnú ruku takému špičkovému športovcovi, akým je Richard Varga. Je štvornásobný majster sveta v akvatlone, veľmi cenný výsledok dosiahol aj na minuloročnej olympiáde v Riu, pravidelne boduje v seriáli Svetového pohára, štvrtý skončil na ME v Ženeve, piaty na Európskych hrách v Baku. Hoci po takom krátkom čase ešte neprišiel čas na bilancovanie, robíme všetko pre to, aby sa Richard v športovej kariére posúval ďalej. Možno práve on pomôže vydláždiť cestu aj pre ďalších mladých triatlonistov, ktorí môžu nadviazať na jeho výsledky. Momentálne prebiehajú rokovania aj o možnom angažovaní ďalších perspektívnych pretekárov z tohto športu, najmä tých, ktorí sa už dokážu presadiť na juniorských šampionátoch," pokračoval Juraj Minčík. 
Richard Varga priznal, že spoločnosť na tréningovom pobyte v JAR mu bude robiť jeho dlhoročný tréningový partner Tomáš Kubek a bývalý slovenský futbalový reprezentant Filip Šebo, ktorý po ukončení futbalovej kariéry presedlal na triatlon. 
"S Filipom máme spoločnú futbalovú minulosť, v Petržalke nás ako futbalistov viedol rovnaký tréner, pán Nitka. Keďže Filip je odo mňa o päť rokov starší, v sezóne 2004/205 som ho chodil obdivovať. V drese Petržalky bol majstrom ligy a najlepším strelcom. Dal 25 gólov, čo bola fantázia. Teraz sa karta otočila. On sa chce podobať na mňa. Chce byť v triatlone ako ja. Vraj som jeho vzorom. Tak sme ho zobrali do partie, aby sme mu ukázali, ako ´chutí´ ozajstný šport," vysvetlil Richard Varga ich spoločné futbalové korene z pravého brehu Dunaja. 
"O našu kondíciu i zdravie sa prvé dva týždne bude starať Peter Hečko, ktorý je masérom slovenskej futbalovej reprezentácie, na ďalšie dva týždne ho potom nahradí môj atletický tréner Kristián Cupák. Celý čas bude s nami trénovať aj cyklista Martin Šmýkal, ktorý mi bude robiť sparingpartnera pri tréningoch. Čo sa týka cyklistiky, v nej ideme do veľkého neznáma, nevieme, aké cesty budú v okolí nášho centra, netušíme, aká bezpečná je tam cestná premávka. Dúfam, že všetko aj okolo cyklistického tréningu dopadne dobre," priblížil najlepší slovenský triatlonista ďalších členov svojej africkej misie. Richard Varga na juh Afriky cestuje v dobrej zdravotnej kondícii, čo je zásluha lekárov, ktorí mu po olympiáde v Brazílii konečne dali do poriadku jeho boľavú achilovku, ktorá ho obmedzovala najmä pri behu.
"Som rád, že od začiatku zimnej prípravy sa mi vďaka lekárom podarilo dať do poriadku moju zranenú achilovku. Opäť môžem naplno trénovať, čo vnímam veľmi pozitívne. Zdravie je pre mňa momentálne najdôležitejšie. Ak mi bude slúžiť, môžem v Afrike nabehať stovky kilometrov, ak ma bude bolieť, budem musieť zmeniť program sústredenia. Najradšej by som však celý program tréningového pobytu v JAR prežil bez akýchkoľvek úľav. Vtedy by to bolo z hľadiska mojej športovej prípravy naozaj ideálne," zdôraznil Richard Varga. 



sz;mj

 

(SITA, mj;sz),201701230184

 


logo etu

logo sov logo ksz

narodne m

logo-minedu-sk_180 Rok 2018: 187 775 Eur

logo scp