20.05.2023 Slovensko triatlon

M-SR v triatlone 2023

Majstrami Slovenska sa dnes v Šamoríne stali Peter Rojtáš, resp. Ivana Kuriačková.

Po neuveriteľne studenom a upršanom máji, sobota v Šamoríne prekvapila. Ešte v piatok večer sa hovorilo o duatlone ako o najrealistickejšom scenári sobotňajších M-SR. Druhým scenárom bolo skrátené plávanie, ale v Šamoríne sa nakoniec plávalo plných 1500m! V poradí už 36. M-SR sa uskutočnili podľa pravidiel (oficiálna teplota vody 13,5°C).
Preteky mužov boli od začiatku v réžii pretekárov ŠKP Triax Bratislava. Z vody vyplával s náskokom obhajca titulu Peter Rojtáš. A keďže na konci plávania ako jediný nevolil okamžitú možnosť výbehu z vody, dedukcia bola jasná. Počká pár sekúnd na Tomáša Tolkunova a spolu odjazdia cyklistiku. Realita bola však diametrálne iná. Celých 40 km osamote odjazdili pravdepodobne len dvaja pretekári - na čele jazdiaci Peter Rojtáš a na druhom mieste jazdiaci Tomáš Tolkunov! Za nimi do depa dojazdilo kvarteto pretekárov. Obhajca titulu vybehol z depa na záverečných 10km relatívne v pohode. Oveľa horšie to bolo s Tomášom Tolkunovom, ktorému 40km časovka dala zabrať. Z ďalšej štvorice sa zdal byť najčerstvejší Pavol Brejčák. Pretekár, ktorý nebol v čase písania článku o favoritoch (M-SR V TRIATLONE) prihlásený a aj jeho následné prihlásenie nebolo úplne korektné. V kvartete na 3.- 6. mieste dojazdili do depa popri Brejčákovi aj vlani strieborný Matej Medveczky, vlani bronzový Juraj Polák a Alex Trutz. Prví traja spomenutí pôsobili výrazne čerstvejšie ako Tomáš Tolkunov. V druhej polovici záverečného behu ale začal výraznejšie strácať aj vedúci Rojtáš a v tom čase už jednoznačne na druhom mieste bežiaci Brejčák ho začal viditeľne sťahovať. Situácia na ďalších miestach sa ustálila na poradí - 3. Matej Medveczky, 4. Juraj Polák a 5. Tomáš Tolkunov, ktorý v druhej polovičke behu stabilizoval svoj bežecký výkon a prestal výraznejšie strácať. V samotnom závere Pavol Brejčák prakticky zmazal stratu na vedúceho Rojtáša, ale bolo to až v cieľovej rovinke a úspešnú obhajobu zvládol Peter Rojtáš. Na treťom mieste dobehol prekvapujúco Juraj Polák, ktorý obhájil minuloročný bronz. Dlho na 3. mieste bežiaci Matej Medveczky v záverečnom kole "skolaboval" a nezískal svoju druhú majstrovskú medialu.

Medzi ženami boli na štarte tri veľké medailové favoritky, ktoré si mali rozdeliť tri medaily. Obhajkyňa titulu po zranení nemala mať ale žiadne šance na zlato. Po plaveckej časti vyplávala ale relatívne výborne, približne minútu za vedúcou Kuriačkovou. Rozdiel z plávania sa udržal približne na rovnakom čísle medzi vedúcou Kuriačkovou a Bičanovou aj po cyklistike. Prekvapujúco v priebehu záverečného behu Margaréta Bičanová dobehla približne na 6. km vedúcu Kuriačkovú. V závere ale zdrvujúcim zrýchlením rozhodla jednoznačne o svojom treťom titule Ivana Kuriačková, ktorá takto vrátila porážku od Bičanovej spred dvoch rokov na M-SR (vlani titul Bičanová získala pri neúčasti Kuriačkovej).

Preteky boli síce súčasťou väčšieho a medzinárdne uznávaného The Championship, ale napriek tomu, ale aj vďaka tomu, boli zorganizované na vysokej úrovni za veľkého záujmu divákov, vynikajúcej atmosféry a mali vysokú úroveň.