14.08.2022 Slovensko triatlon

M-SR v triatlone

1378-polak50-08-16-o-90001.png

Titul majstrov Slovenska získal premiérovo Peter Rojtáš, resp. svoj druhý titul získala Margaréta Bičanová.

Na štart M-SR medzi ženami nastúpila aj účastníčka piatkových ME a obhajkyňa minuloročného titulu Margaréta Bičanová, ktorá bola najväčšou favoritkou na titul. Žilinčanka Bičanová zvíťazila systémom štart - cieľ. Z vody vyplávala na čele trojčlennej skupinky, ktorá spoločne absolvovala aj celých 40 km. V záverečnom behu jej  zhruba 4 km odolávala maďarská pretekárka, ktorá však jej tempo nevydržala a v cieli bol rozdiel 38 sekúnd. Slovenky bojujúce o ďalšie dve medaily boli v druhom balíku, podľa očakávania to bola Lýdia Drahovská a Ema Podhorná. Po cyklistickej časti bola ich strata na vedúcu Bičanovú viac ako 3 minúty. Bolo jednoznačné, že dvojica bude bojovať iba o striebornú medailu a ich náskok na ďalšiu Slovenku sa rátal tiež v minútach. V záverečnom behu Ema Podhorná nedala šancu skúsenejšej Lýdii Drahovskej a so stratou 6:42 získala striebornú medailu.
Pre staronovú majsterku Slovenska je to druhá zlatá medaila, pre Emu Podhornú je to vôbec prvá medaila a pre Lýdiu Drahovskú je to už tretia bronzová medaila. 

Medzi mužmi bol podobne ako medzi ženami Margaréta Bičanová, aj súťaž mužov mala jednoznačného favorita. Peter Rojtáš nenechal nikoho na pochybách a zvíťazil ešte suverénnejšie ako Richard Varga v predchádzajúcich dvoch rokoch. V roku 2020 zvíťazil Varga s náskokom 6:12, vlani s náskokom 5:19. Peter Rojtáš dosiahol pred strieborným Polákom náskok až 7:14, čo je druhý najvyšší rozdiel v celej histórii slovenských šampionátov. S najvyšším rozdielom zvíťazil v Starej Turej Gabriel Baran. Zlato získal prakticky s 11 minútovým náskokom. 

Peter Rojtáš vyplával na čele s trojicou maďarských pretekárov. Na cyklistickej časti si spoločne náskok zvýšili na viac ako 3 minúty. Do záverečného behu vybiehalo kvarteto pretekárov s jediným Slovákom. Za nimi do depa prišla dvojica Tomáš Tolkunov a Marek Smetana. Zdalo sa, že títo pretekári si rozdelia zvyšné dve medaily. Už v druhom bežeckom kole bolo však jasné, že cyklistická časť vo dvojici im zobrala príliš veľa síl. Z početnej skupiny, ktorá dojazdila za nimi ich postupne začali dobiehať bratia Žáčikovci, ale aj Medveczky a Polák. V druhej polovici behu vedúca dvojica začala výrazne spomaľovať, naopak zrýchľovala dvojica 3NTBA Medveczky, Polák. Striebornú medailu nakoniec získal prekvapujúco Juraj Polák, bronzovú Matej Medveczky. Pre oboch je to premiérová medaila, zlatá pre Rojtáša je druhou medailou. 

MEDAILOVÁ ŠTATISTIKA

VÝSLEDKY
MUŽI AG 20-29 - M-SR
1. Peter Rojtáš ŠKPTX
2. Juraj Polák 3NTBA
3. Matej Medveczky 3NTBA
ŽENY AG 20-29 - M-SR
1. Margaréta Bičanová NERŽI
2. Ema Podhorná ŠKPTX
3. Lýdia Drahovská 3NTBA

MUŽI AG 30-34 - M-SR
1. Šimon Žáčik SMTNR
2. Lukáš Zámečník 3NTBA
​3. Matej Pechota Žilina
MUŽI AG 35-39 - M-SR
1. Andrej Racz ŠKPTX
2. Marek Miček STABA
​3. Branislav Král STABA
ŽENY AG 30-39 - M-SR
1. Jana Poláčiková Kozárovce
2. Martina Krajnhanzlová RFFBA
​3. Kristína Doricová CHGAZ

MUŽI AG 40-44  - M-SR
1. Matúš Kršek ŠKPTX
2. Peter Olejár ORANŽ
​3. Tomáš Straška TTTTT
MUŽI AG 45-49  - M-SR
1. Gregor Fotul TTKKE
2. Ján Dobias TTKNZ
​3. Juraj Broz TRNBB
ŽENY AG 40-49  - M-SR
1. Elena Kramarova TTKNZ
2. Janka Beňačková BSWPN
​3. Slavomíra Jánošová ŠKALV

MUŽI AG 50-54  - M-SR
1. Slavomír Jánoš ŠKALV
2. Juraj Rebro SATBA
​3. Ján Mičík MPKDK
MUŽI AG 55-59  - M-SR
1. Milan Celerin TATMT
2. Vojtech Hajdú TTKNZ
​3. Ľubomír Ďurica NERŽI
ŽENY AG 50-59  - M-SR
1. Dana Vachová REABA
2. Blanka Kolenová AQTTE
​3. -

MUŽI AG 60+  - M-SR
1. Roman Martinčík TRNBB
2. Pavol Košťan NERŽI
​3. František Bernáth TKD/Ž
ŽENY AG 60+  - M-SR
1. -
2. -
​3. -

Titulná fotografia: Juraj Polák strieborný z M-SR

.jj