11.08.2022 Slovensko triatlon

M-SR v triatlone - medailistky do roku 2021

1366-img-6283.JPG

V sobotu sa v Žiline uskutočnia M-SR v triatlone. STÚ udelí najrýchlejšej žene 34. titul majsterky Slovenska. Bude predsa na štarte obhakyňa minuloročného prvenstva?

Slovenský triatlon bude v Žiline hostiť účastníkov M-SR v triatlone už po 35-krát. Víťazná žena ale získa len 34. titul majsterky Slovenska. V roku 1992 totiž na štarte nebola žiadna žena a titul udelený samozrejme nemohol byť. Tento fakt ale neznamená, že bolo rozdelených 33 kompletných sád. V rokoch 1998, 2004, 2005 a 2006 bola udelená iba zlatá medaila. 

Suverénne a nedosiahnuteľne najúspešnejšou triatlonistkou histórie z pohľadu zisku majstrovských medailí je Mária Kuriačková (svoj prvý titul získala ešte pod dievčenským priezviskom Tőrőková). Celkove získala neuveriteľných 17 medailí a z toho 13 zlatých. Jej medailová bilancia je prakticky neprekonateľná. Tento fakt je jednoznačný nielen z hľadiska obrovského počtu medailí čo sa rovná minimálne 17 rokom pretekania (minimálne je potrebných 14 rokov na prekonanie počtu zlatých), ale aj faktu, že najlepšie ženy sa v súčasnosti v niektorých rokoch objektívne nemôžu domáceho šampionátu zúčastniť z reprezentačných dôvodov. 

Príkladom je aj tento rok, keď situácia s pridelením MS v akvatlone a v dlhom triatlone (Šamorín nasledujúci týždeň) prinútila zmeniť termín nášho šampionátu a nový termín padol presne na termín ME, kde bude štartovať trojica najlepších slovenských žien. Štvrtá, trojnásobná majsterka Slovenska z ostatných 4 rokov Romana Gajdošová, zrušila účasť na ME z dôvodu zranenia. 

MEDAILISTKY 1988 - 2021
Tri najúspešnejšie:
poradie meno a priezvisko zlato striebro bronz spolu
1. Mária Tőrőková Kuriačková 13 3 1 17
2. Zuzana Vojteková 4 2 1 7
3. Romana Gajdošová 3 - - 3

Napriek skutočnosti, že M-SR kolidujú s ME, jedna z reprezentantiek štartujúcich v Mníchove predsa len na štarte M-SR pravdepodobne bude. Margaréta Bičanová našla možnosť odcestovať priamo po piatkových ME z Mníchova a v sobotu by sa mala objaviť na M-SR. Objemovú prípravu má dostatočnú na to, aby zvládla dva olympijské triatlony behom dvoch dní, otázne však bude, že ako na ňu bude vplývať precestovaná noc z piatku na sobotu. Domáci šampionát však Žilinčanku neuveriteľne láka...

Aktualizovaný zoznam prihlásených pretekárok na sobotňajšie M-SR 2022. 
M-SR 2022 - ŽENY

Titulná fotografia: Romana Gajdošová, trojnásobná majsterka SR, Žilina 2020 

.jj