16.06.2021 Olympijské Hry (OH)

TOKYO 2020 - kvalifikovaní pretekári

Olympijská kvalifikácia je minulosťou, a my sme ostali veľmi smutní. Do kvalifikácie, ktorá začala ešte v máji roku 2018 (triatlon patrí k pár športom, kde kvalifikácia trvá až dva roky) a mala trvať do mája 2020. Realita však z dôvodu kovidu bola iná. Začala 11. mája 2018 a z dôvodu celosvetovej pandémie bola prerušená 15. marca 2020. Či sa olympiáda vôbec uskutoční a, či sa aj kvalifikácia obnoví to nikto s istotou nevedel (jedna z možností bola aj tá, že olympiáda sa uskutoční, ale bez obnovenej kvalifikácie). Nakoniec sa kvalifikácia obnovila 1. mája 2020 a skončila 14. mája 2021.  
 
Našim dvom kandidátom sa záver kvalifikácie nevydaril podľa očakávania. Mrzí predovšetkým WTS v Leedsi, kde preteky nedokončil ani jeden z našich najlepších triatlonistov.
 
V súčasnosti je už olympijská kvalifikácia minulosťou a celý svet pozná kvalifikovaných na olympiádu do Tokia. Medzi kvalifikovanými nie je ale ani Romana Gajdošová, ani Richard Varga.
 
Romana Gajdošová bola kvalifikovanou pretekárkou od prvého týždňa kvalifikácie, prakticky bez prestávky približne rok a pol. Zo štartovky vypadla až na jeseň 2019. Po otvorení olympijskej kvalifikácie sa opätovne do provizórnej štartovky opäť dostala a vypadla definitívne až po ostatných pretekoch v mexickom Huatulcu. Bolo to z dôvodu výbornému výsledku Ekvádorčanky Elisabeth Bravo. Tá síce bola medzi kvalifikovanými už aj pred Huatulcom, ale v pozícii kvalifikovaného z novej krajiny (new flag). Vďaka získaným bodom v Huatulcu poskočila v olympijskom rebríčku o 6 miest a z pozície „new flag“ Amerika (otvorila miesto Argentínčanke Biagolli) sa zaradila do štartovky z olympijského rebríčka a preto z neho vypadla naša Romana. Romana je aktuálne prvá pod čiarou a bude čakať, či niektorá z Národných olympijských výborov nepotvrdí štart svojej kvalifikovanej pretekárky.   
 
Richard Varga pre svoju tretiu účasť urobil maximum. Aj on bol v provizórnej štartovej listine od prvého týždňa a vypadol z nej až úplne na záver jesennej časti kvalifikácie. Po znovuotvorení sa síce medzi kvalifikovaných nedostal, ale nebyť nešťastnej diskvalifikácie v Leedsi bol by skoro s istotou medzi kvalifikovanými. Teraz je síce až druhý pod čiarou, ale zo štartovky by mal vypadnúť dánsky triatlonista Andreas Schilling, ktorý s aktívnym triatlonom skončil a Dánsko má ďalšieho triatlonistu až za hranicou stanovenou pravidlami. Vďaka tomu by sa do Tokia mal dostať ruský pretekár Igor Polansky a Rišo sa posúva na rovnaké miesto ako Romana. Takže aj Rišo by mal čakať na rozhodnutia jednotlivých NOV z prvého miesta pod čiarou. Známe aj zdravotné problémy Juhoafričana Richarda Murraya (operácia srdca).
 
WT potvrdilo náš potvrdzujúci email o istom využití uvoľnených miest. Takže do budúceho týždňa sme vo veľkom očakávaní. Nebyť súťaže štafiet (v Tokiu po prvýkrát) by sme takéto postavenie považovali za istú účasť. Po zaradení súťaže mix štafiet sa pohľad mnohých federácií radikálne zmenil a uvoľniť sa nemusí žiadne kvalifikačné miesto.
 
WT však teraz stojí pred nečakaným ale o to väčším problémom. Viaceré federácie avizujú, že svojich kvalifikovaných pretekárov postavia iba do súťaže štafiet!!! S týmto nerátala ani WT a ani MOV. Prideliť teraz ďalšie miesta (nám by to vyhovovalo) na úkor kvalifikovaných, ktorí budú štartovať iba v mix štafetách nepripadá do úvahy (podmienkou MOV pre rozšírenie programu bolo nenavýšenie kvóty 55 štartujúcich triatlonistov). Počet štartujúcich (schválených MOV) by sa zvýšil z 55 na ??, ale zároveň by sa zreálnila potreba kvalifikovaných triatlonistov (podľa môjho názoru malo MOV so schválením tretej disciplíny navýšiť počet kvalifikovaných na 65). Skôr bude hľadať rýchlo riešenie ako prinútiť všetky federácie, aby všetci kvalifikovaní štartovali aj v súťaži jednotlivcov.
 
Provizórna štartová listina: KVALIFIKOVANÍ MUŽI
Provizórna štartová listina: KVALIFIKOVANÉ ŽENY
Provizórna štartová listina: KRAJINY
 
 
.jj