13.12.2023 Štatistiky - Slovensko

TRIATLONISTA ROKA 2023 - výsledky žien

2332-gajdosova50-triatlonistkaroka-1680.JPG

Včera sme dekorovali najlepšie v 31. ročníku ankety o najlepšiu športovkyňu Slovenského triatlonu za rok 2023. Už po 9-ty tento prestížny titul získala Romana Gajdošová.

Osem rokov ovládala anketu Romana Gajdošová. Vlani mala slabší rok a obsadila až 4. miesto. Po roku sa vrátila na najvyšší stupienok a po 9-ty krát získala ocenenie Triatlonistka roka 2023. Z našich žien nielen Romana mala vynikajúcu sezónu. Romana okrem troch pódiových umiestnení na kontinentálnych pohároch (prvé tri pódiá Romany vôbec), obsadila dve umiestnenia v top 10 na pretekoch SP. V čínskom Weihai obsadila výborné 7. miesto a v kórejskom Yeongdo šokovala druhým miestom. Práve toto historicky prvé pódiové umiestnenie slovenského triatlonistu na pretekoch SP s vysokou mierou pravdepodobnosti rozhodlo. Z 53 odoslaných hlasovacích lístkoch bola na 48 lístkoch, pričom až 20 respondentov ju uviedlo na 1. mieste. Domáci priaznivci ju mohli na Slovensku vidieť v Žiline na M-SR v šprint triatlone, kde získala svoj tretí titul na týchto objemoch. Bolo potešiteľné, že Romana prerušila svoju prípravu a slávnostného dekorovania sa zúčastnila.

V olympijskom rebríčku z trojice Sloveniek, ktoré reálne bojujú od miestenku do Paríža, je najvyššie Zuzana Michaličková. Zuzana uprednostňovala významnejšie podujatia, preto sa kontinentálnych pohárov s výnimkou EP, nezúčastňovala. Na Európskych hrách v poľskom Krakove obsadila vynikajúce 12. miesto a v súťaži zmiešaných štafiet výrazne pomohla k vynikajúcemu 10. miestu slovenskej štafety.  Z pohľadu olympijských bodov sa až trikrát  umiestnila v pretekoch SP v top 10. V kórejskom Yeongdo skončila šiesta, v španielskej Valencii skončila siedma a v brazílskej Brasilii obsadila ôsmu priečku. Zuzana na Slovensku neštartovala v roku 2023 na žiadnych pretekoch. Zuzana dokázala získať aj titul majsterky Európy U23 v zimnom triatlone a na tomto šampionáte získala aj striebro ako členka zmiešanej štafety. Ocenenie prevzala krstná mama.

Vo svetovom rebríčku je zo Sloveniek najvyššie Ivana Kuriačková. Ivana uprednostňovala účasť na kontinentálnych pohároch. Dokázala zvíťaziť na dvoch podujatiach - na Ázijskom pohári v uzbeckom Samarkande a v čilskom Pucóne na pretekoch Amerického pohára. Okrem týchto dvoch prvenstiev bola ešte dvakrát druhá. Ivana však pochopila, že pre kvalifikovanie sa do Paríža cez pozíciu new flag body získané na kontinentálnych pohároch stačiť nebudú. Štartovala aj na viacerých pretekoch SP a raz sa jej podarilo prebojovať sa do top 10. V čínskom Chengdu obsadila 9. miesto. Ivana na Slovensku štartovala na najdôležitejšom šampionáte a na M-SR v triatlone v Šamoríne získala svoj tretí titul, celkove už šiestu medailu. Ivana získala najviac nominácií - 49.

Z pohľadu ženského triatlonu sezóna 2023 bola jednoznačne najúspešnejšia. Svedčia o tom vyššie spomenuté výsledky, ale aj výsledky žien, ktoré sa na najvyššie priečky nedostali.

Na 4. mieste skončila naša obrovská nádej - Margaréta Vráblová. Margaréte na lepšie ako 4. miesto nestačilo zopakovanie historicky najlepšieho juniorského umiestnenia na triatlonových MS - po dvoch rokoch opäť obsadila 5. miesto. Okrem toho dokázala pri svojich 5 štartoch 5krát zvíťaziť a ako prvá Slovenka zvíťazila v konečnom poradí EPJ. Navyše získala titul juniorskej majsterky sveta v akvatlone a zároveň striebro na tom istom šampionáte v elitnej kategórii.
Štvrtou najúspešnejšou bola naša staršia Margaréta. Bičanová získala striebro na ME v zimnom triatlone, prekvapujúco zvíťazila na Ázijskom pohári v nepálskej Pokhare a získala dva domáce tituly - v šprint duatlone a v kros triatlone.
Aj šiesta najúspešnejšia sa dokázala v Európe medailovo presadiť. Kristína Néč Lapinová na ME v kros duatlone získala bronzovú medailu.

V doterajšej histórii bolo umiestnenie našej ženy v pretekoch SP v top 20 výborným umiestnením, umiestnenie v top 10 bolo niečo výnimočné. Doteraz sa to podarilo jedine Romane Gajdošovej. Romana v roku 2017 obsadila v americkej Sarasote 9. miesto a v roku 2019 v belgických Antwerpách 10. miesto. Tento rok sme zaznamenali až šesť umiestnení v top 10 (tri Michaličková, dve Gajdošová, jedno Kuriačková), z toho jedno pódium (Gajdošová)!!!