14.12.2023 Štatistiky - Slovensko

TRIATLONISTA ROKA 2023 - výsledky mužov

V utorok 12. decembra sme dekorovali najlepších v 31. ročníku ankety o najlepšieho športovca Slovenského triatlonu za rok 2023. V ankete po prvýkrát zvíťazil Ondrej Kubo.

Tretíkrát v rade je na čele ankety rovnaká trojica pretekárov. Poradie si však trio vymieňa. Teší fakt, že mužskí laureáti slávnostné dekorovanie berú víťazov triatlonovej ankety s plnou vážnosťou a vždy sú všetci traja prítomní.

Po 14 rokoch absolútnej dominancie Richarda Vargu na čele ankety vystriedal Ondrej Kubo. Ondro nedosiahol síce taký prenikavý úspech ako v roku 2022 - titul majstra sveta v dlhom duatlone (vlani však pravdepodobne rozhodol priamy súboj s Richardom Vargom doma v Šamoríne, kde Rišo obsadil 2. a Ondro 10. miesto), ale s vysokou mierou pravdepodobnosti u hlasujúcich zavážilo prekonanie 8 hodinovej hranice na pretekoch v dlhom triatlone. Ako prvému Slovákovi sa to podarilo Ondrovi v nemeckom Rothe (Challenge) a následne prekonal túto magickú hranicu aj na domácom šampionáte v Piešťanoch. Ondro obsadil 4. miesto na MS v dlhom duatlone, 6. miesto na MS v dlhom triatlone. Vďaka týmto výsledkom sa dokázal presadiť aj v dlhodobých rebríčkoch - ako prvý Slovák zvíťazil vo Svetovom pohári v dlhom triatlone za rok 2023 a vo Svetovom pohári dlhého duatlonu obsadil 3. miesto. Ako prvému Slovákovi sa podarilo pódiovo presadiť sa vo dvoch konečných svetových rebríčkoch v jednom roku.

Peter Rojtáš zopakoval druhé miesto z minulého roka. Vo Svetovom rebríčku postúpil už na 260. miesto a po prvýkrát figuruje aj v Olympijskom rebríčku Paríž 2024. V pretekoch kontinentálnych pohárov dokázal dvakrát obsadiť miesto v top 10 (5. na Africkom pohári v marockom Les Berges du Lac, 7. na Ázijskom pohári v nepálskej Pokhare). Peter výraznou mierou pomohol slovenskej zmiešanej štafete k výbornému 10. miestu na Európskych hrách v poľskom Krakove. Peter stihol získať aj štyri domáce tituly a už po druhýkrát v rade sa stal najúspešnejším športovcom STÚ v zisku medailí z M-SR - získal titul v triatlone, duatlone, šprint triatlone a v akvatlone.

Richard Varga obsadil až tretie miesto a tu je potrebné zdôrazniť, že ide o anketu o najlepšieho športovca Slovenského triatlonu. Keby išlo doslova o najlepšieho triatlonistu, tak je stále najlepším Slovákom. Richard na jar stratil ambície kvalifikovať sa do Paríža, štartoval však na niekoľkých kontinentálnych pohároch, pričom dvakrát skončil na stupňoch víťazov - 2. skončil na Americkom pohári v čilskej Villarice a rovnako druhý aj na Ázijskom pohári v uzbeckom Samarkande. V jeho bohatej katriére sa mu doteraz podarilo pódiovo skončiť len jediný krát - v Bratislave skončil 2. v roku 2014 na pretekoch EP. Rišo výrazne pomohol zmiešanej štafete k vynikajúcemu 10. miestu na Európskych hrách v poľskom Krakove.

Z ďalších Slovákov sa medailovo na významných medzinárodných pretekoch dokázal presadiť len Mário Košút, ktorý získal striebro na ME v zimnom triatlone v pretekoch zmiešaných štafiet. Mário v ankete obsadil až 10. miesto. Po dlhých rokoch je to jediná mužská medaila z vrcholných európskych, či svetových šampionátov.