02.12.2022 Správy a články

TRIATLONISTKA ROKA 2022 - výsledky

Víťazkou 30. ročníka ankety o najlepšiu športovkyňu STÚ sa už po 3. krát stala Ivana Kuriačková.

Rovnako ako medzi mužmi, aj medzi ženami sme evidovali 49 vrátených anketových lístkov. K tomuto číslu sa najviac priblížila Ivana Kuriačková, ktorá sa objavila na 37 lístkoch. O tri nominácie menej má medailovo najúspešnejšia triatlonistka roka 2022 Margaréta Bičanová. Nomináciu dostalo celkom 10 športovkýň, z toho na najvyššiu priečku bolo nominovaných 6 športovkýň. Podobne ako medzi mužmi, aj medzi ženami sa na pódiových umiestneniach umiestnili športovkyne, ktoré už na pódiu stáli. Víťazka ostatných 8 ročníkov Romana Gajdošová obsadila 4. miesto.

Najviac hlasov v ankete 2022 získala Ivana Kuriačková. Triatlonové hnutie presvedčila predovšetkým vďaka umiestneniam na zahraničných pretekoch. Zvíťazila v jednom z kôl Afrického pohára, prepracovala sa na pozíciu slovenskej jednotky (vo svetovom rebríčku vystriedala Romanu Gajdošovú po dlhých 8 rokoch), z kvarteta Sloveniek v Olympijskom rebríčku je tiež najvyššie a ešte donedávna bola aj vo virtuálnej štartovej listine „Paris 2024“. Na Slovensku získala jeden titul majsterky Slovenska - v šprint duatlone. Jej prvenstvo znamená už šieste pódiové umiestnenie (3-1-2).

Na druhom mieste skončila Žilinčanka Margaréta Bičanová. Margaréta je z medailového hľadiska najúspešnejšou Slovenkou roku 2022. Celkove získala 3 medaily – zlato z MS v akvatlone v kategórii U23, zlato z ME v kros triatlone v kategórii U23 a striebro z ME v kros triatlone v elitnej kategórii. Margaréta zároveň obhájila najdôležitejší domáci titul v triatlone a ďalšie tituly získala v zimnom triatlone a v kros triatlone. Svoju obrovskú všestrannosť ukázala na Ázijskom triatlonovom pohári, keď v Subic Bay obsadila 3. miesto. Na pódiu sa umiestňuje tretí krát (0-2-1).

Aj na treťom mieste skončila Žilinčanka – Zuzana Michaličková. Zuzana sa tohto roku objavovala výhradne len na zahraničných pretekoch. NA MS v kros triatlone získala striebro v kategórii U23, na ME v zimnom triatlone v tej istej kategórii získala tiež striebornú medailu. Tretiu striebornú získala spolu s Máriom Košútom v štafetách na ME v zimnom triatlone v elitnej kategórii. Zuzana v tureckej Alanyi mala obrovskú šancu stať sa slovenskou jedničkou, uliala však štart a šanca bola preč. Aj pre Zuzanu je to tretie umiestnenie na pódiu (0-1-2).

Slávnostnéo vyhlásenia sa nezúčastnila ani jedna z dekorovaných. Ivanu zastupovala mama Mária Kuriačková.